Balear Adaları'nı alarma geçiren meteorolojik olay nedir?

EkoIte

Member
Devlet Meteoroloji Ajansı (Aemet) bu Çarşamba günü faaliyete geçirdi. Menorca'da turuncu alarm önemli risk nedeniyle dalgalar veya rissaga” ile bağlantılı bir Menorcan terimiakşamdan kalma“ve aynı zamanda şu şekilde de bilinir: Meteotsunamikısmen atmosferik basınçtaki değişikliklerden oluştuğundan, yani depremlerden veya astronomik gelgitlerden kaynaklanmazlar.Rissaga bu bir kıyı hava fenomeni Bu da gelgit döngüsü içinde deniz suyunun maksimum yüksekliğe ulaştığı an olan gelgitte çok güçlü bir değişime neden olur.


Keskin dalgalarBu meydana geldiğinde deniz seviyesinin ani yükselişi ve düşüşü çok kısa sürede (dakikalar hatta saniyeler içinde) ve ani olmasının yanı sıra yoğun olması durumunda, demirli gemilerde hasar ve liman altyapısının sular altında kalması meydana gelebilir.


Rissaga'nın serbest bırakılması için limanın kendine has özelliği önemlidir; özellikle Ciutadella limanı, güneybatıya bakan ağzı ve uzun ve dar şekli nedeniyle bu olaylarda en uygunudur.Aemet, yüksek bir olasılığın olduğu konusunda uyarıyor deniz seviyesi salınımı başından sonuna kadar bir metre Efe, bu Çarşamba öğleden sonra başlayacağını bildirdi.


Ciudadela'daki 20 yılın en önemlisi olan son büyük rissaga, 15 Haziran 2006'da meydana geldi ve dört metreye kadar salınımlarla çok sayıda teknenin hasar görmesine neden oldu.


Su çekilmesiBu meteotsunamiden birkaç dakika önce limandaki suyun neredeyse tamamı boşalır, dolayısıyla tekneler limanın dibine değecek şekilde gelir. Birkaç dakika sonra ve çok hızlı bir şekilde su, şiddetli bir şekilde limana geri dönerek taşmasına ve yelkenli ve yatların rıhtıma çekilmesine neden olur.


Meteorologlar Agustí Jansà ve Climent Ramis 1983 yılında Balear Adaları'ndaki rissaga olaylarına elverişli meteorolojik durumu şöyle tanımladılar:  1. Yaklaşık 5.500-9.000 metre yükseklikte güneybatıdan kuvvetli rüzgarlar.
  2. Yaklaşık 1.500 metre yükseklikte, termal inversiyon katmanına sahip sıcak Afrika havası.
  3. 5.500 metreye doğru orta katmanlarda istikrarsızlık.
  4. Yüzeyde doğu-güneydoğu rüzgarı, bulutlu gökyüzü ve sık sık çamur yağmurları.