İki önemli alarm AEMET'i tüm nüfusu bilgilendirmeye zorluyor: birkaç saat içinde

EkoIte

Member
Yarımadanın doğu yarısındaki noktalarda Çarşamba gününe kadar yağışlar görülecek, yarımadanın güneyindeki noktalarda ise sıcaklığın 38 derecelere ulaşacağı, Devlet Meteoroloji Ajansı (AEMET) sözcüsü José Luis Camacho'nun tahminine göre.Genel anlamda Camacho, Azor antisiklonunun zayıf Atlantik karışıklıklarına giden bir yolu tercih etmeye devam ettiğini açıklıyor. İber Yarımadası'nın kuzeybatısını etkiliyorlar ve Kanarya Adaları'ndaki ticaret rüzgarını güçlendiriyorlar. Kendi içinde Atlantik ve Akdeniz rüzgarları arasındaki yakınlaşma Yarımadanın doğu yarısında konveksiyon ve olası fırtına durumlarını tercih ediyor. Detaylandırıldığı gibi bu durum anlık olarak Afrika havasının girişini engellemekte ve yılın belirli dönemlerinde sıcaklıkların normal seviyelerde kalmasını sağlamaktadır. yani kuzeyde serin, geri kalanında ise sıcak.


Günlerce AEMET sözcüsü bu salıyı bekliyor. Atlantik'ten gelecek rahatsızlıkların, özellikle Galiçya ve Asturias'ta serin ortamlara sahip gökyüzünü bulutlu veya yağışla kaplı bırakacağı belirtiliyor. Buna karşılık, geri kalan bölgelerde maksimum sıcaklıklar artacak ve güney yarıda 34°C'yi, Ebro Çöküntüsü'nün vadilerinde ise 36°C'yi aşacak. Ayrıca, gündüz saatlerinde Yarımada'nın doğu yarısında bulutluluk, zaman zaman fırtına riski, Akdeniz kıyılarında ise sis yaşanacak. Alborán'da sis kümeleri olasılığı var.


Bu çerçevede, Akdeniz ve doğu bölgelerinde doğu rüzgarları esecek, Cantabria'da değişkenlik gösterecek, geri kalan bölgelerde ise batı ve güneybatı hakim olacak. Aynı şekilde Galiçya kısmında da kuzeybatıya doğru ilerleyecekler. Dolayısıyla Boğaz, Ebro, Ampurdan, Meseta Norte ve Galiçya'da genel olarak daha yoğun akıntılar bekleniyor; Kanarya Adaları'nda aralıklarla alize rüzgarları açık alanlarda güçlü ve çok güçlü rüzgarlar.Son olarak AEMET sözcüsü Çarşamba gününe kadar şunu belirtiyor: Birçok bölgede sıcaklıkların artmasını bekliyoruz. Bu sayede maksimum sıcaklıklar güney üçte birlik kısımdaki geniş alanlarda ve kuzeydoğudaki çöküntülerde 36°C'nin üzerine çıkacak, hatta Guadalquivir ve Segura noktalarında 38°C'ye ulaşacak. Aynı zamanda, Kanarya Adaları'nın açık bölgelerinde ara sıra kuvvetli ticaret rüzgarları bekleniyor ve Galiçya'nın kuzeybatısında yerel olarak kuvvetli veya sürekli yağışlar da göz ardı edilmiyor.