Sıcaklıkların düşmesi nedeniyle Haziran ortasında Pireneler'de kar yeniden ortaya çıkıyor

EkoIte

Member
Katalonya ve Andorra'nın büyük bir bölümünü etkileyen sıcaklık düşüşü, kar seviyesinin düşmesine neden oldu ve haziran ortasında Pireneler'in bazı kısımlarında hafif kar yağışlarının olması olağandışı bir durum.Andorra Meteoroloji Servisi'ne göre, Kar seviyesi 2 bin 300 metreye düştü ve Fonts d'Arinsal'da (2.681 metre) -0,8 °C gibi negatif sıcaklıklar geri döndü.


Sıcaklıklardaki düşüş neden oldu manzarayı beyaza boyayan kar yağışı özellikle Andorra'nın en doğusunda, Fransa sınırında, Pas de la Casa'da. Ayrıca, Andorra Meteoroloji Servisi şunu öngörüyor: Gelecek gece sıcaklık daha da düşebilir.


Katalonya'da ise kar seviyesinin 2.200 metre civarında olduğu bir yağmur günü daha yaşanıyor. Ancak yağışların yoğun olduğu dönemlerde Yükseklik 1.900 metreye kadar düşebilirKatalonya Meteoroloji Servisi (Meteocat) özellikle Pireneler'in en kuzeyindeki bölgede bu durumun yaşandığını bildirdi.Şiddetli yağışa karşı uyarıMeteocat, saat 18.00'den itibaren Katalan kıyı öncesi ve kıyı bölgelerinde 30 dakika içinde 20 mm'yi (metrekare başına litre) aşabilecek şiddetli yağışlar (orta dereceli tehlike) için uyarıda bulundu. Yağmurlar çok şiddetli ama yerel olarak şiddetliydi ve Quar'da (Berguedà, Barselona) 90,8 mm'ye varan rekorlar bıraktı.