Katalonya bu Salı öğleden sonra ve Çarşamba günü şiddetli yağmur için ön alarmı etkinleştiriyor

EkoIte

Member
Servei Meteorològic de Catalunya (Meteocat), bu Salı günü Katalan kıyılarında ve kıyı öncesi bölgelerinde Çarşamba gecesine kadar sürecek ve Pireneler'in bazı kısımlarını ve Girona eyaletini de etkileyecek yoğun yağışlar konusunda bir uyarı yayınladı. Protecció Civil ise su baskınlarına karşı özel strateji olan Inuncat planının ön uyarısını etkinleştirdi. bu Salı öğleden sonra şiddetli yağmur ve ayrıca Çarşamba günü için. Tahminler gösteriyor ki Yağmurlar sadece 30 dakikada 20 mm kadar yağabilir Katalan topraklarının büyük bir kısmında.Yağmur efektleriBu Salı günü, bölgenin büyük bölümünde sağanak yağışlar yoğun fakat zayıftı. Yağmurlar bu öğleden sonra özellikle Katalonya'nın kuzey ve doğu yarısında yoğunlaştı. Barselona bölgesinde, her iki halkada da (Litoral ve Dalt) trafik sıkışıklığında artış görüldüğünden trafiği hızla etkilediler. Litoral B-10'da, Llobregat'a giden yolu anlık olarak kesen bazı olaylar kaydedildi. Hasar gören bir kamyon nedeniyle Sant Joan Despí ve Martorell arasındaki A-2 ve Santa Perpètua de Mogoda ile Barberà del Vallès arasındaki Tarragona yönündeki AP-7 de etkilendi.


Öte yandan Generalitat Bombardıman Uçakları bir mürettebatla birlikte gitmek zorunda kaldı. mahsur kalan otobüsü serbest bırakmak Santa Maria d'Oló'da (Barselona) yağış nedeniyle çamurlu hale gelen bir yolda. Ekip, ihbarı öğleden sonra 3.27'de aldı ve bir kazıcı makineyle onu yerinden çıkarıp tekrar yola yönlendirmeyi başardılar.
Otobüs çamurlu yolda mahsur kaldı / BombacılarÖğle saatlerinden itibaren pek çok yerde zayıf olan yağışlar, Güneyden kuzeydoğuya doğru ilerliyorlarkıyı, kıyı öncesi ve Orta Katalonya bölgelerini etkiliyor. Saat 17.00'den alınan verilere göre, en çok yağış kaydeden kasabalar 29 mm (metrekare başına litre) ile Aldover oldu; 21,2 mm'lik Ulldecona; Alcanar, 20,6 mm ve Falset, 18,6 mm. Hepsi Tarragona eyaletinde.Bununla, sıcaklıklar önemli ölçüde düştüözellikle bölgenin batı yarısında. Meteocat'ın haberine göre, dün Terres de l'Ebre'de (Tarragona) ulaşılan 28 derecenin aksine, yalnızca kıyı ve kıyı öncesi noktalarda sıcaklıklar 20 dereceyi aştı.


Bu gece ve Çarşamba günü hava durumu tahminiGeceye doğru bakıldığında yağışların Merkezi çöküntünün kuzeyine, orta kıyı ve kıyı öncesi noktalara ve Camp de Tarragona'ya doğru hareket edeceği görülüyor. Yağmurların günün büyük bölümünde zayıf ila orta şiddette olması bekleniyor, ancak geceleri Camp de Tarragona'nın yanı sıra orta sahilin güneyinde yerel olarak kuvvetli olabilir.


Çarşamba günü de yağışların devam etmesi bekleniyor. Tahminler yarın da Katalan topraklarının büyük bölümünde yağmurun devam edeceğini gösteriyor. Her şey bu yağmurların gelebileceğini gösteriyor fırtınalar ve yerel olarak dolu eşliğinde. Sabah saatlerinde merkez kesimin kıyı ve kıyı öncesi kesimlerinde sağanak yağmur, diğer bölgelerde ise aralıklı sağanak yağış bekleniyor. Yağışlar sabah saatlerinde Katalonya'nın doğusu ve kuzeyinde yoğunlaşacak. Öğleden sonra ise orta çöküntü, Camp de Tarragona ve orta sahilin geri kalanında ve ön sahilde yağmur bekleniyor.